top of page
Forest Road

Vzpomínky

Zemřel nám ten, koho jsme milovali, v dobré i zlém byl součástí našeho života. Cesta zármutkem je opravdu dlouhá a obtížná. Jsme lidé různí a každý prožívá ztrátu svého blízkého jiným způsobem. Smutné a bolestné vzpomínky mohou přijít v různé síle a v různých časech a etapách s odstupem času od úmrtí. Nebojme se plakat, zlobit se, nezakrývejme zármutek. A nemějme strach uchovat si vzpomínky. Vzpomínky na našeho blízkého nám nezpůsobují srdcervoucí bolest a žal, to způsobila jeho smrt. A tak si dopřejme čas pro truchlení, čas na vzpomínky, máme na to právo.

Památeční sklo, šperky

srdce-memory.jpg

Zemřelého můžeme pohřbít buď do hrobu, nebo kremací, kde dostaneme z krematoria popel s ostatky v tzv. kremační urně.  Urnu obvykle ukládáme na hřbitov do kolumbária nebo do hrobu, kam chodíme položit kytičku a zapálit svíčku. Pro některé pozůstalé je třeba velmi těžké uložit ostatky svého blízkého daleko od sebe. Naštěstí dnes už máme možnost, nechat si urnu doma a vytvořit si pietní místo například  na zahrádce, nebo provést rozptyl popela na místech, k tomu určených, nebo na místě, které měl zemřelý obzvlášť rád.  Společnost Memory Crystal  v současné době poskytuje možnost zapracovat nepatrné množství popela zemřelého do tzv. památečního skla, či šperku, nebo památeční otisk prstu zemřelého na přívěsek z drahého kovu a tím si zvěčnit vzpomínku na našeho milého člověka, který zemřel. 


Památeční sklo se vyrábí v mnoha tvarech a velikostech a je patentově chráněno. Šperků jako prstýnků, korálků, přívěsků či náušnic je v nabídce velké množství. Do některých šperků je možné vložit i vlasy zemřelého. Ke každému výrobku je vystaven Certifikát pravosti. 

Pokud si budete přát získat více informací, nebo zajistit tuto službu, nebojte se mě oslovit. Výrobu nádherné vzpomínky na vašeho blízkého Vám se společností Memorycrystal zprostředkuji. 

Napište zesnulému vzkaz

Chtěli byste zemřelému ještě něco říct, sdělit vzpomínku, podělit se s něčím, co myslíte, že by chtěl slyšet…..můžete mu napsat dopis a pak ho třeba poslat jako lodičku po řece. Nebo uložit k ostatním věcem, které jste si po zemřelém uchovali. Nebo přiložit k urně s ostatky vašeho blízkého. Může se stát, že když se vypíšete s tím, co vás trápí, co jste nestihli svému blízkému sdělit a nemusí to být jen hezká slova, ale máte pocit, že by to měl vědět, můžete potom třeba cítit, že jste sdělili co jste chtěli, ulevilo se vám a dopis už by neměl nikdy nikdo jiný číst, není nic jednoduššího, než ho třeba spálit. Oheň bývá očistný...

Psaní dopisů
Pamětní máky

Vytvořte si časovou osu

Můžete si zaznamenat veškeré důležité okamžiky, které jste se zemřelým za jeho života společně prožili. Napište zážitky na lístečky, které postupně připíchnete na osu. Další vzpomínky přidávejte, kdykoli si na nějaké vzpomenete.

Album Vzpomínek

Máme-li spoustu vzpomínek na našeho zemřelého a přejeme si je uchovat a vracet se k nim? Můžeme si je zapisovat do nějakého pěkného sešitu a nejen my, ale můžeme poprosit i ostatní pozůstalé z rodiny či z okruhu přátel, aby se podělili o nějakou vzpomínku či zážitek prožitý s našim zemřelým blízkým. Může se jednat i o básničku nebo nějakou kresbu, která nám jej  připomíná. Může být pak pro nás hezké přečíst si něco zajímavého od ostatních, kteří s námi sdílejí vzpomínky na zemřelého

Rodina Phoro Album
WhatsApp Image 2023-05-23 at 17.26.21.jpeg

Krabice Vzpomínek

Zůstaly nám předměty a věci, které si chceme uchovat jako pojítko k zemřelému ? Můžeme využít například nějakou krabici, či pěknou truhličku nebo košík a vložit do nich trojrozměrné předměty. Můžeme sem umístit nejen fotografie, ale i šperky, dopisy, šátek, nebo rukavici, či suvenýr ze společné dovolené. Například i flasch disk s audio nebo videonahrávkami. Do krabice vzpomínek se můžeme kdykoli ponořit a blíže si připomenout toho, kdo nám zemřel. 

bottom of page